FAST FOOD’UN ZARARLARI

GelGez

Sporu bırakmak neden vücuda zarar verir?Bazı bağırsak bakterileri karaciğer yağlanması yapıyorDünyanın en eski fosili hangisi?Anne kokusu bebeklerin korkmasını engelliyorAralık ayında doğan kadınlar daha az kalp hastalıklarına yakalanıyorDOLAREUROALTINBISTİSTANBUL 28°CPARÇALI BULUTLU

GelGez

Fast Food Nedir? Zararları Nelerdir? | Kalp Hastalıklarını Tetikler mi?

Anasayfa » Sağlık » Beslenme » Fast Food Nedir? Zararları Nelerdir? | Kalp Hastalıklarını Tetikler mi?

Fast Food Nedir? Zararları Nelerdir? | Kalp Hastalıklarını Tetikler mi?

Fast Food Nedir? Zararları Nelerdir?

Dengesiz beslenmenin en büyük sebeplerinden biri Fast Food yani “Ayak Üstü Beslenme”. Çocukların beslenme alışkanlığını bozan bir yeme bozukluğu sayılabilenileride yaşayacağı Vücut fonksiyonlarının bozukluğunun sebebi olarak söyleyebileceğimiz Fast Food ciddi bir problemdir.

2006 yılında “Kalbimi Seviyorum, Fast Food Yemiyorum” kampanyasını başlatan Prof. Dr. Bingür Sönmez, çocukluk çağında başlayan Fast Food yeme alışkanlığı, tüm hayatını etkileyecek bir sürece girerek, yaşayabileceği en etkin hastalığın kalp hastalıkları olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Metin Özata ise Fast Food‘un trans yağlar ile zengin olduğunu, yüksek karbonhidratlar içeren kızartmalardan meydana gelip, birde asitli içeceklerle birleştirip yenildiğini, eğer alışkanlık yaparsa obeziteşeker ve kalp hastalıklarını tetikleyebileceğini belirtti.

Pizza, Dürüm Kebap, Simit, tost, döner, lahmacun, pide, hamburger, soğuk sandviçler, pizza, balık-ekmek gibi fast-food ürünlerinden birini tüketirseniz kesinlikle çay, asitli gazlı ve katkılı içecekleri almayın. Taze sıkma portakal suyu yada ayran yoksa suyu tercih edin. Çocuk ve gençler tarafından sıklıkla kullanılan Fast Food‘lar hakkında evde ve okuldaki yetkililere çok iş düşüyor.

Sağlıksız bir nesil bırakmamak için Fast Food’a hayır!

Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekiyor

Özellikle Anne adayları daha dikkatli olmalı. 2016 yılında  ABD’de Washington Üniversitesi‘nde yapılan araştırma da, yağlı ve şekerli yiyeceklerle beslenen hamile yada Anne adayının, çocuğununda obez olacağını kanıtladı. Hatta torunu bile bu risk altında.

Uzmanlar, hamilelerin Fast Food ile beslenmesinin sadece çocuğu değil torunu da etkilediği görülüyor. Çünkü kötü beslenme ile çocuğun obezite olma riski olduğundan, obez bir anneden de obez bir çocuk olma riskinden dolayı üç nesile birden etki ediyor. Sadece obezite değil, obezitenin doğurduğu kalp ve şeker gibi hastalıkların riski de artıyor.

Neden Fast Food Zararlı?

Orta düzeyde bir Fast Food menüsünde, sadece içeceğindeki kalori 400 ile 1500 arasındadır.Trans yağ kullanmıyoruz onun yerine hidrojene edilmiş bitkisel yağ kullanıyoruz demek yine trans yağ kullanıyoruz demektir. İnanmayın! Fast Food içinde bulunan aşırı sodyum, kolesterol ve özellikle doymuş yağ miktarı, diğer besin öğeleri yoğunluğuna göre daha yüksektir. Bu durum başta koroner kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere, birçok kronik hastalık için risk faktörüdür.

Fast Food’larda kalsiyum yönünden eksik olup, A ve C vitamini yetersiz olduğundan ayrıca posa yani lifli değildir. Devamlı bu şekilde beslenilirse bağışıklık sistemi çöker. Düşük korumalı bir vücut bakterilerin ve mikropların vatanı olur.Siz hayatınıza devam ederken o içten içe sizi bitirmeye devam eder. Kalp Damar hastalıkları ve göz hastalıklarından katarakt riskinin yanında, kemiklerde de kırılma riskleri oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir