GELECEĞİN MESLEĞİ OLAN “SİBER GÜVENLİK UZMANI” OLMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Dünyanın en büyük sorunlarından olan siber suçlardan dolayı gelecek nesiller ülkelerinin silahları veya uçaklarıyla hava değil, siber güvenlik uzmanlarıya hava atacaklar, neden mi? Çünkü artık ülkeler arasında ki savaş internet üzerinde sürüyor.
Birbirlerinin internetini kapatmak, manipülasyonlar , casus yazılımlar, birbirini dinleyen ülkeler bunlar sadece bir kaçını oluşturuyor. Geçtiğimiz yıllarda dünyanın en büyük şirketi Amazon’a yapılan siber saldırıdan amazonun zararı tam olarak 10.2 Milyar Dolar.
Gelişen teknoloji ve internet dünyası ile beraber işlenen siber suçların önlenmesi için Nato ülkelerinin ihtiyacı olan siber güvenlik uzmanı sayısı ortalama 5 milyon gibi bir rakam. Amerika kendi ülkesi için bile 200.000 kişilik bir siber güvenlik uzman açığı olduğunu yayınlamıştı. Türkiye’de bu rakam her geçen yıl artıyor.

Nasıl Siber Güvenlik Uzmanı Oluruz ?

Kesinlikle yaşınız genç ise bu alana yönelmek için tam zamanı. 10 yıl sonra aylık geliri 15-50 bin TL arası olan kişiler, siber güvenlik uzmanları olacaktır. Bu adamlar muhtemelen dünyada en çok kazanacak kişiler olacaktır. Bunun aksini iddaa etmek imkansız. Unutmayın her zaman savaşın olduğu bu dünyada 3. Dünya savaşında ilk kurşun internetten atılacaktır.
Şimdi iyi bir siber güvenlik uzmanında olması gerekenleri listeleyelim. Listenin sonunda size eğitim alabileceğiniz ücretsiz web sitesi kaynaklarının linkini bırakacağız.
İngilizceniz ne kadar iyi olursa bu işi o kadar hızlı kaparsınız. Ortalama bir ingilizceniz var ise buda başlangıç için yeterli olacaktır.
İşletim sistemlerini bilmelisiniz. Özellikle Unix İşletim sistemine hakim olmalısınız.
HTML ve CSS dillerine hakim olmalısınız. %100 dili bilmenize gerek yok. Ama okuyabilmelisiniz. Bir sorun olduğunda sorunun kaynağını nerede nasıl aratabileceğinizi, sorunu nasıl çözebileceğinizi bilmelisiniz. Ayrıca bu diller gerçekten kolay. 2-3 günde bu iki dili kavrayabilirsiniz.
Python veya Ruby dillerine hakim olmak. Ama kesinlikle tavsiyemiz Python öğrenmeniz. Ruby hakkında da ayırt edici derecede bilgi sahibi olmanız yeterlidir. Çünkü Python hem öğrenme konusunda çok çok basit hem de en populer diller sırasında en üst sıralarda. Python dilinden sonra diğer yazılım dillerini öğrenmeniz sizin için çok kolay olacaktır.
Ayrıca Python ile exploitler hazırlayabiliyorsunuz. Bu exploitler ile sisteme saldırı düzenleyebilir ve sistemi test edebilirsiniz. Exploit: Sistemi sömürmek, sistemdeki açığı kullanarak yetkisiz erişim sağlamak gibi düşünebilirsiniz.
Ağ protokollerine hakim olmalısınız. HTTP, HTTPS, port numaraları ve işlevlerini, DHCP gibi kavramların anlamlarını görevlerini bilmelisiniz.
Ağ Güvenlik Duvarlarını bilmelisiniz. Casus yazılım ve virüsler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
Veritabanları konusunda bilgi sahibi, en kötü bir veritabanı dili hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
Algoritma konusuna hakim olmalısınız. Nasıl yani diyebilirsiniz. Örnek olarak; bir uygulama yapıcaksınız. Her adımını önceden kafanızda oluşturmalısınız. Örnek hesap makinesi olsun. 1. Rakamı gir, 2. Rakamı gir, işlem seç, sonucu göster. Bu en basiti konu derin birazcık.
En önemlisi Etik Hacker konusuna çok iyi hakim olmalısınız. Bir sistemi savunmadan önce yapılan saldırıyı bilmeniz çok önemli. Önce saldırmayı öğreneceksiniz. Ardından savunmayı. Etik Hacker konusu size sistemlere hangi yöntemlerle saldıracağınız, nasıl açık arayacağınızı gösterecektir.
Siber Güvenlik Uzmanlarıda kendi içlerinde bir çok dala ayrılır. Bahsi geçen butun alanlarda uzman olamazsınız. Ama bilgi sahibi olmanız büyük önem arz etmektedir.
Siz yukarıda ki şartların hepsini okuyun, bilin. Çok okumanız gerek, her kaynaktan faydalanmanız gerekmektedir. Ardından zaten hoşunuza giden siber güvenlik dalını kendiniz fark edeceksiniz ve seçeceksiniz.
Siber Güvenlik Uzmanı Maaş

Siber güvenlik uzmanı maaşı ne kadar ve siber güvenlik uzmanı ne kadar maaş alır soruları her zaman sorulmaktadır. Veri kaybını önlemeyi hedefleyen ve sistemi koruyan bu uzmanlar, 3.000 TL maaş ile sektöre giriş yapabilmektedirler. Her sektörde olduğu gibi tecrübe ve kişinin donanımı maaşı etkilemektedir. Başlangıç seviyesi siber güvenlik uzmanı maaşı 4.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Orta seviye siber güvenlik uzmanı maaş 5 bin TL ile 8 bin TL aralığındadır. Profesyonel siber güvenlik uzmanı maaşı ortalama 10 bin Türk Lirası olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir